Pojavom hijaluronskih filera na polju estetske medicine, pristup istoj se sasvim promenio. Brojna istraživanja su pokazala da većina žena nezadovoljno izgledom svojih usana, pretežno njihovim volumenom. Pre pojave hijaluronskih filera, u estetskoj medicini su se koristili različiti materijali koji su uperativnim putem ubacivani u tkivo usne, čime se menjao njihov oblik i volumen. Međutim, hijaluronski ili dermalni fileri napravili su pravu revoluciju.
Naime, reč je o preparatima koji u sebi sadrže hijaluronski kiselinu, prirodan sastojak vezivnog tkiva ljudskog organizma, pa tako usana i kože. Kako se godinama hijaluronska kiselina više razgrađuje, nego što se stvara, tako koža, a naročito usne gube svoj mladalački izgled i tonus. Primenom dermalnih filera na bazi hijaluronske kiseline, ona se direktno, injekcionim putem, ubrizagava u subdermalni sloj usana i kože i ravnomerno raspoređuje zahvaljujući pokretima mišića lica. Stoga, primenom dermalnih filera, usnama se vraća svežina i mladalački izgled, znatno se povećava njihov volumen i poboljšava tonus, pri čemu oblik usana ostaje nepromenjen. A to je već dugi niz godina cilj estetske medicine – pronaći način na koji će se moći povećati volumen usana, a da one pritom zadrže svoj oblik. Zbog toga je tretman hijaluronskim filerima danas u svetu broj 1, kada je reč o estetskim intervencijama.
Prednosti hijaluronskih filera su mnogobrojne:
- Neinvazivna (nehirurška metoda), stoga nema zavoja, postoperativnog toga, antibiotika i drugih medikamenata
- Nema padanja usana usled dejstva sile Zemljine teže, za razliku kod trajnih filera, zbog čega se usne vremenom izobliče
- Nema stvaranja trajnih grudvica
- Usne imaju prirodan oblik i prirodnu mekoću
- Nema neželjenih efekata
- Ukoliko pacijent nije zadovoljan postignutim rezultatom, nije potrebna hirurška intervencija da bi se hijaluron odstranio, već se on nakon izvesnog vremena sam razgradi
- Uvek se počinje od manjih količina. Ako pacijentkinja proceni da želi veće usne, za par nedelja se tretman može ponoviti novom količinom filera. Efekat će biti bolji, a hijaluron će se bolje rasporediti, nego da se odmah aplikuje velika količina filera.
Nedostaci hijaluronskih filera su malobrojne:
- Hijaluron se prirodno razgrađuje, pa je potrebno nakon 7-8 meseci do godinu dana ponoviti intervenciju
- Na mestima uboda može da se javi otok ili hematom, ali se isti povlače za par dana.
Kada je reč o trajnim filerima, kao jedina njihova prednost se navodi trajnost. Međutim, njihova trajnost može postati mana, ukoliko pacijentkinja nije zadovoljna postignutim rezultatom. Njihovo uklanjanje i zamena zahteva novu hiruršku intervenciju, pri čemu usne nikad ne mogu biti onakve kakve su bile pre ugradnje trajnog filera. Sa druge strane, filer se ne prilagođava mišićima i pokretima usana, pa vremenom može doći do deformacije usne, pogotovo ako filer počne da „šeta“ po tkivu.
Mišljenja su, naravno, podeljena, a mi smo izneli svoje razloge za „za“ i „protiv“.
Vaš ROYAL DENTAL